Otázky a odpovědi

Pes s PP nebo bez?

 

U štěňátka, které má PP, tedy Průkaz Původu, si můžete být jisti, že se jedná skutečně o čistokrevného ridgebacka, jehož rodiče i další pokolení jsou pod stálou zdravotní kontrolou a byli vpuštěni do chovu, což je důležité zejména v otázce často diskutované dysplazii kloubů. Rodiče bez průkazu původu nebo s PP, ale neuchovněni, neprošli selekčním programem na dysplazii a riziko onemocnění potomků dysplazií je zde velmi vysoké. Naopak u rodičů štěňat s PP jsou jedinci s těmito onemocněními nebo s vysokou pravděpodobností přenosu dysplazie na potomstvo z chovu vyřazeni.

Již jsem se setkala s několika případy, kdy si lidé v rámci uspoření pořídili štěňátko bez PP a pak vydali mnohem vyšší sumy na operaci. Navíc pokud by se u štěňátka vyskytlo nějaké závažné onemocněním bude u psů s PP hned na začátku podchyceno poradcem chovu (u ridgebacků se jedná nejčastěji o dermoid sinus). Štěňátka s PP jsou ihned po narození kontrolována veterinářem a poradcem chovu, který je odborníkem na toto plemeno. U pejska s PP máte i záruku, že nepochází z příbuzenské plemenitby, což může mít velký vliv na jeho povahu a hlavně zdraví.

 

 

 

https://www.rhodeskyridgeback.org/?page_id=407

Jak často krmit a čím krmit?

Připravujeme

 

My odchováváme štěňátka na granulích Josera Kids. Dostavají 4-5 denně.

Jaký je rozdíl mezi standartním a nestandartním RR?

STANDARDNÍ A NESTANDARDNÍ RIDGEBACK

U rhodéských ridgebacku se čato setkáváme s pojmem : STANDARDNÍ A NESTANDARDNÍ. Pokusíme se Vám to krátce vysvětlit.

Standardní: Znamená, že je to jedinec s typickými znaky exteriéru svého plemene a má předpoklady stát se chyvným psem či chovnou fenou a účastnit se výstav. Takové štěňátko musí odpovídat tzv. standardu plemene, které si vytváří kynologicke kluby jednotlivých států (u nás ČMKU) Vyznačuje se : správným ridgem, bez zálomku na ocase, malým množstvím bíle barvy na hrudi a na tlapkách

 

Nestandardní Znamená, že se jedinec exteriérově odlišuje od standardu (je čistokrevným představitelem rasy, ale najdeme u něho drobné odchylky od již zmiňovaného standardu. Vyznačuje se zálomkem na ocasu, velkým množstvím černé a bílé barvy, nejčastěji se ale vyskytují odlišností v ridgi: může být bez ridge, má nesouměrný ridge, může mít jednu nebo hned tři a více korunek na ridgi.Nestandardní jedicni mají také průkaz původu, nejsou omezeni v pohybu, různých aktivitách či povaze. Nejlépe se hodí do rodin, které nemají v úmyslu si pejska uchovnit a odchovávat na nich štěňátka s PP, ale záleží jim na zdraví a povaze svého miláčka.

ridge-1024x492

 

 

Co si připravit pro nového člena rodiny?

Co připravit?

 

Pokud se připravujete na soužití s novým čtyřnohým členem rodiny měli byste před jeho příchodem projít celý byt případně zahradu a odstranit z dosahu štěněte veškeré dráty a kabely, vše co by mohlo zničit, nebo čím by si mohlo jakkoli ublížit. Připravte mu klidné místo pro odpočinek a místo kde bude mít trvale vodu s jídlem. Pokud máte v místnosti, kde bude štěně trávit nejvíce času, kluzský povrh (linoleum, dřevěné či plovoucí podlahy) doporučuji pořídit alespoň v okolí pelíšku koberec. Klouzavý povrch nedovoluje psům sevření prstů a časté pády mohou poškodit kyčelní kloub a způsobit v pozdějším životě zdravotní problémy.



CO NAKOUPIT:

  • Misky- štěně by mělo mít dvě misky, a to na vodu a krmení. Volba materiálu záleži jen na vás. Nejžádanější jsou misky z nerezu, ale některá štěňátka se jich bojí, proto můžeme zvolit misky z betonu, kerammiky či plastu. Na vodu může být rovnou miska velká, my používáme s objemem cca 2,5 l. Doporučujeme misku s protiskluzovým spodkem misky.A jako nejlepší cestovní miska se nám osvědčila malá skládací silikonová miska .My používáme podobné této:Výsledek obrázku pro misky pro psy
  • Pelíšek- pro začátek postači úplně obyčejný, počítejte s tím, že první pelíšek většinou nepřežije. Klidně ze začatku postačí molitan potáhnutý dečkou. Po té bych zvolila peíšek už odolný a nejlépe takový, který se dá dobře udržovat v čistotě, např. vyprat v pračce. A velikost zvolte větší, aby se  pejsek mohl otoči, či vyvalit na bok, jak to naši pejsci dělají.Výsledek obrázku pro pelíšek

 

 

 

  • Hračky-zkuste od všeho koupit kus(plyšové,pískací,provazové,dřevěné,gumové,míčky,....)  a později uvidíte co má Váš pejsek nejradši, samozdřejmě všechno s mírou. U našich malých štěňat se osvědčili obyčejné věci jako rulička od toaletního papíru nebo prázdná PET láhev s nějakou dobroutkou uvnitř, ale POZOR NA MOŽNOST ROZŽVÝKÁNÍ LÁHVE A SPOLKNUTÍ MALÝCH ČÁSTÍ. U naší malé demolační holčiny Majdy se nejvíce osvědčila hračka značky KONG, která ještě drží. Další věc na kterou si dávat pozor je, že by pejsek neměl mít přístup ke všem hračkám, protože se mu pak zevšední a nebude to brát jako odměnu.

Výsledek obrázku pro hracky  pro psyVýsledek obrázku pro hracky  pro psy

 

  • Obojek a vodítko – zálež jen na Vás, co se Vám líbí a co pořídíte svému pejskovi. Pro štěně je asi nejvhodnější lehký a levný nylonový obojek. Vodítko doporučuji tlusté pletené nebo nylonové přepínací. Na výcvik je vhodné stopovací nebo velmi dlouhé, můžete zkusit i halti ohlávku, která je účinná, ale nesmí se používat přespříliš. U rostoucího štěněte denně kontrolujte, zda není obojek příliš těsný – mezi krk a obojek by se měly vejít alespoň dva prsty.

Výsledek obrázku pro voditko a obojek

 
  • Něco na kousání- štěňata rádi něco okusují a žvýkají, tak jim to dopřejte, ať se nepustí do Vašeho nábytku či bot, ideální jsou např. dobroty z bůvolí kůže, různé kostičky či kousací hračky

Výsledek obrázku pro kostička pro psy

  • Ostatní – na úpravu srsti stačí pořídit vyčesávací rukavici a nějaký kartáč na dohlazení a šampón. Důležitá je ochrana proti blechám a klíšťatům – u štěňátek doporučuji sprej frontline u dospělých psů obojek proti klíšťatům , na odstranění případných klíšťat jsou výborné háčky .

Toto jsou hlavní věci a pak záleží jen na Vás co si k svému pejskovi pořídíte dál

Máte nějaké otázky? Napište nám je a my Vám je zodpovíme. Máte-li zájem, můžete svou otázku, poznatek napsat do diskuzního fóra, které je níže a můžete se tak poradit s ostatními chovately.

Diskusní téma: Vy se ptáte my odpovídáme

krmení

Tu odměrku od vás moc nechápu ,nevím kolik denně dávat.Dočetla jsem se tak 150g denně je to pravda. Freyová Iveta

Re: krmení

Ano chápete dobře, pejsek by měl dostat přibližně 140-160g na celý den. Taky záleží jestli přidáváte třeba maso, nebo dáváte suché.
A na odměrce, by měla být na boku měrná stupnice s názvem "KIDS" a dle téhle by jste měla dávat granule.

Re: Re: krmení

Děkuji.

Přidat nový příspěvek

© Michal Motyka 

TOPlist